Bezpieczny fotelik samochodowy – jak go poprawnie zamontować?

To ważny temat, którego nie można pominąć. Najlepiej zamontować fotelik na tylnej kanapie od strony chodnika, bo wtedy podczas usadzania w nim dziecka nie będziemy stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Każdy producent podaje szczegółową instrukcję montażu swojego fotelika w aucie tak, by dziecko było bezpieczne. Nie można stosować od niej żadnych odstępstw. Fotelik montujemy przy pomocy zaczepów Isofix lub standardowymi pasami bezpieczeństwa dostępnymi w każdym samochodzie. Bardzo istotny jest przebieg samych pasów zarówno w obrębie fotelika jak i u młodego pasażera. Mają przebiegać dokładnie przez ramię i środek klatki piersiowej. Dopiero wówczas prawidłowo spełnią swoje zadanie. Niedopuszczalne są żadne załamania czy obroty pasów.
Najmłodsze dzieci zabezpieczone są pasami bezpieczeństwa w które wyposażony jest sam fotelik. Często posiadają one specjalne nakładki ochronne uniemożliwiające powstawanie otarć skóry dziecka.

Krótko mówiąc, fotelik samochodowy musi być prawidłowo dobrany, głównie do wagi, lecz wiek także ma znaczenie, musi posiadać wszystkie atesty poparte testami, jak i musi być dobrze zamocowany najlepiej na tylnym siedzeniu samochodu. Tylko wtedy będzie można mieć pewność, iż dziecko w czasie podróży będzie całkowicie bezpieczne. Oczywiście pasy fotelika muszą być również zapięte.

Oczywiście prawidłowa ochrona będzie tylko wtedy zapewniona, jeśli zainwestuje się we wszystkie, a niestety wiele osób sądzi, iż jeśli dziecko ma 5 6 lat to można już całkowicie zrezygnować z fotelika na rzecz siedziska, co jest bardzo nierozsądne. Mając już fotelik kolejnym czynnikiem decydującym o prawidłowej ochronie, jest jego prawidłowy montaż.